Имплантология
За съжаление понякога се налага да бъдат извадени зъби. Каквато и да е причината, те трябва да бъдат възстановени възможно най-скоро. С какво да стане това?
- Със снемаема протеза? Много пациенти знаят за техните неудобства – ограничена възможност за дъвчене, промяна в говора и редица конфузни ситуации.
- С мост? Стандартният подход налага съседните зъби да бъдат изпилени, дори да са напълно здрави.
Има и друг вариант – Зъбни имплантати
Зъбните импланти представляват „изкуствени корени“ със специфична форма и награпена повърхност. Изработват се от биологично съвместими материали. Такъв е и неутралният титан, който ние използваме в нашата практика. Той се приема от човешкия организъм и не се отхвърля. Така се образува нова структурна и функционална връзка между живата тъкан /кост/ и чуждото тяло /титан/. Този забележителен процес се нарича остеоинтеграция.
Разнообразието от импланти и системи е много голямо. Дължи се най-вече на различната имплантна повърхност,която всъщност е най-важната тяхна част.
Имплантите заместват липсващите зъби, включително техните корени. Те се имплантират в костта на тяхно място. Това може да стане веднага след изваждане на зъба или по-късно. По време на оздравителния процес, който продължава най-малко 3 месеца, костта полепва по импланта така, че той става впоследствие здраво закотвен в нея. През този период той се предпазва от натоварване. След това към импланта се завинтва пънче, върху което се фиксира новия зъб.